موسسه فرهنگی حرکه الحسین علیه السلام ازنا

شماره ثبت 40
موسسه فرهنگی حرکه الحسین علیه السلام ازنا

جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمى شناسد. امام خمینی رحمه الله علیه

  • ۰
  • ۰

ض

دغدغه هایی که رهبری دارد اما حزب اللهی ها ندارند در ادامه مطلب ..

 

"دغدغه های فرهنگی" کتابی از سخنان رهبری که برای اولین بار فهم تفاوت میان دغدغه های رهبری و حزب اللهی ها را برای من آسان کرد. کتابی که برای ما در سطر به سطر خود خبر از ناکامی نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی جمهوری اسلامی در تبیین سخنان امام جامعه را میداد و زمانی که یکی از دوستان از تیراژ بالای آن و استقبال بچه حزب اللهی ها خوشحال بود انگار نوبت من بود که آنرا اینگونه تحلیل کنم که این استقبال نشان از سال ها مظلومیت حرف های این چنینی رهبری میان بچه حزب اللهی ها را می دهد.

اتمسفری که بچه حزب اللهی ها در آن زندگی میکنند بدون شک فاصله معناداری با دغدغه های رهبری دارد ، گفته ها و عملکردشان بیشتر به آنچه سبک زندگی مدرن از ما میخواهد شبیه است تا آنچه او از ما انتظار دارد. میلاد دخانچی[برنامه ساز تلوزیونی و دانشجوی دکترای مطالعات فرهنگی ] در یادداشتی با عنوان "اسکیزیوفرنی پدران ما" با کلماتی بهتر فهم انچه را که در نظر دارم را برای ما آسان کرده است . او اینگونه نوشته است که :« انقلابی بودن یک نوع بودن است نه یک نوع باور.نوع بودنی که با سلطه استیت و سرمایه داری دیگر وجود ندارد و اینگونه بود که انقلابی بودن نه یک فردیت بلکه یک گفتمان معطوف به قدرت متولد شد.سوژه هایی که همانند بورژوای جهانی زندگی میکنند و سبک زندگی شان شبیه هر طبقه متوسط دیگری است و انقلابی خوانده میشوند نه از آن حیث که خاصیتی نومادوار دارند،بلکه از ان حیث که سوژه های مورد اطمینان سرمایه داری ایرانی هستند. »

بچه حزب اللهی ها سال ها دغدغه فراماسونری را داشتند اگر نگوییم دغدغه اول اما بدون شک یکی از بزرگترین دغدغه هایشان بود، دغدغه هایی که برای آن میلیاردها تومان از بیت المال مسلمین هزینه میشد و پای ثابت همایش ها و جلسات سخنرانی بود.دغدغه ای که هیچ گاه در کلام رهبری نمود پیدا نکرد واین زمانی جالب میشود که بدانیم  از سال 1368 تا به  حال "دشمن" پرتکرارترین کلیدواژه رهبری بوده است که هیچ گاه در طول این سال ها مساوی با ماسون ها و گروه های شیطان پرستی تلقی نشده است.

حجت الاسلام محمدرضا زائری[روزنامه نگار و فعال فرهنگی ] در کتاب سبک زندگی مینویسد :
«
ورود رهبر انقلاب به موضوع سبک زندگی در سخنرانی مشهور و مهم خود در سفر خراسان شمالی خوشبختانه فضای جدیدی را برای این بحث آماده ساخت.تا پبش از ان ، به کار بردن تعبیر سبک زندگی و پرداختن به این موضوع برای بسیاری در فضای جبهه ی انقلاب و رسانه های عمومی و دست اندرکاران فعالیت های فرهنگی و هنری نه تنها اهمیت نداشت،بلکه خوشایند نبود و حتی چه بسا آن را نوعی حرکت غیر اصیل و نادرست میدانستند

وحید جلیلی [فعال فرهنگی و مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی ] نسبت میان اعتراضات و انتقادات جریان های حزب اللهی و ارزشی در دو دهه اخیر را اینگونه نسبت میدهد که :
«
جریان‌های حزب‌اللهی و ارزشی و متدین، در دو دهه اخیر کارهایی کردند و حرف‌هایی زدند اعتراض‌هایی داشتند و انتقادهایی کردند. کم هم نبوده است ... اگر شما لثارات چهارده سال پیش را هم نگاه بکنید، می‌بینید جنس انتقادها و درد دل‌هایی که داشته، از جنس همین‌هایی است که الآن می‌گوید. من در سال شصت و نه یک چیزی  در یک روزنامه ای نوشته بودم، اخیراً نگاه می‌کردم، دیدم الآن هم تقریباً دارم همان حرف‌ها را می‌زنم. ما امروز خیلی حرف عجیب و غریب و بی‌سابقه‌ای را  که مطرح نمی‌کنیم.   اگر ما می‌خواهیم در وضعیت فرهنگی کشور، تغییر مثبت و تحول درستی انجام بشود، لازمه‌اش این است که ما جریان نقد خودمان را بازنگری و تکمیل بکنیم


بازنگری و نقدی که وحید جلیلی سخن از آن به میان می آورد بدون شک در این دوران بسیار حائز اهمیت میباشد ، آنچه را که در ادامه میبینید مجموعه ای از
دغدغه هایی که رهبری دارد اما حزب اللهی ها ندارند را فهرست کرده ایم.


 
 1-
بعد از بیست سال از انقلاب فرانسه ، برای ناپلئون بناپارت هیچ افتار دیگری از لحاظ آرمان های انقلاب-آن حرف هایی که "ژان ژاک روسو" و "ولتر" و دیگران میگفتند- در حکومت فرانسه مطلقا وجود ندارد.
 
از کتاب"دغدغه های فرهنگی" مجموعه بیانات رهبر انقلاب-انتشارات صهبا-صفحه 28

  2-
ماجرای بعد از انقلاب فرانسه واقعا رویدادهای عجیب و داستان های مهمی است.من افسوس میخورم که چرا بعضی از جوانان ما با این ماجراها آشنا نیستند.
 
از کتاب"دغدغه های فرهنگی" مجموعه بیانات رهبر انقلاب-انتشارات صهبا-صفحه 29

3-
من شنیده ام در قضایای جنگ جهانی دوم در روسیه ، شور علی اف-اهنگ معروفی که البته من نه اهنگش را شنیده ام ،نه درست میدانم چیست؛آقایان میدانند- درتهییج مردم برای وارد شدن به میدان جنگ ، بیشترین تاثیر را داشت ؛ یعنی در خدمت اهداف مردمی قرار گرفت.به طور طبیعی این توقع از از هنرمند هر کشوری وجود دارد.
 
از کتاب"دغدغه های فرهنگی" مجموعه بیانات رهبر انقلاب-انتشارات صهبا-صفحه 43

4-
کسی که از تئاتر ، نقاشی ، عکس یا شعر چیزی نمیفهمد ، راه های معرفت به رویش بسته است.ملتی که هر کدام از اینها را ندارد ، دریچه ای به روی او بسته است.
از کتاب"دغدغه های فرهنگی" مجموعه بیانات رهبر انقلاب-انتشارات صهبا-صفحه 49

 5-
من در مقوله های سینمایی و هنرهای تجسمی و تصویری و امثال اینها ورود ندارم ؛ یعنی یک مستمع عامی هستم.اما در مورد شعر و رمان نه ، آدم عامی ای نیستم؛از این آثاری که وجود دارد زیاد خوانده ام.
 
از کتاب " من و کتاب" مجموعه بیانات رهبری-انتشارات سوره صفحه22

  6-
خلاصه انگلیسی کتاب های جین اوستین را،از جمله همین کتاب غرور و تعصب را من خواندم.برای کسانی که انگلیسی می آموزند،خلاصه ساده ای درست میکنند.
 
از کتاب " من و کتاب" مجموعه بیانات رهبری-انتشارات سوره صفحه36

 7-
دن آرام یکی از بهترین رمان های دنیاست.البته جلد اولش بهتر است؛ جلدهای بعدی اش سطح رمان را متوسط میکند،کما اینکه کتاب بعدی اش ، زمین نوآباد هم کتاب خوبی نیست.
از کتاب " من و کتاب" مجموعه بیانات رهبری-انتشارات سوره صفحه36

 8- 
ویکتورهوگو یک حکیم است.ویکتور هوگو یک نویسنده معمولی نیست. واقعاً به همان معنایی که ما مسلمانان «حکیم» را استعمال می‌کنیم و به‌کار می‌بریم ، یک حکیم است و بهترین حرفهایش را در «بینوایان» زده است. «بینوایان» هم یک کتاب حکمت است و به اعتقاد من، همه باید «بینوایان» را بخوانند
بیانات در دیدار مسئولان برگزار کننده هفته دفاع مقدس در سال 1372

 9-
من می‌گویم بینوایان یک معجزه است در عالم رمان‌نویسی، در عالم کتاب‌نویسی. واقعاً یک معجزه است.

 10 -
من خاطرم هست که در بخش غربی ارتفاعات البرز، گروهی مشغول راه‌سازی بودند و خاک‌ها را از بالا ریخته بودند و به بخشی از درخت‌های کف دره آسیب زده بود. آقا فرمودند وقتی دیدم خاک، تنه‌ها و شاخه‌های درخت را گرفته است احساس خفگی به من هم دست داد چرا این موجود زنده را زیر خاک دفن می‌کنیم؟ به هر قیمتی باید جلوی این کار گرفته شود. حتی اگر این باغ شخصی است، در حال آسیب زدن به محیط‌زیست عمومی است و شما نباید اجازه بدهید، این اتفاق بیفتد. پس ایشان با این حساسیت موضوعات را دنبال می‌کنند.
خاطره آقای قالیباف از رهبر انقلاب /بهنقل از سایت رسمی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای

 11-
قضیّه‌ى خاک از قضیّه‌ى آب مهم‌تر است؛ ما مشکل آب هم داریم، مشکل بزرگى هم هست، لکن براى تهیّه‌ى آب راه‌هاى فراوانى وجود دارد؛ براى تهیّه‌ى خاک حاصلخیز این راه‌ها دیگر وجود ندارد. یعنى بى‌توجّهى به مبانى حفظ محیط زیست، گاهى اوقات یک چنین مشکلاتى را به‌وجود مى‌آورد؛ آسیبى که وارد میشود، آسیبى نیست که بشود [جبران کرد].
 
بیانات رهبری در دیدار فعالین محیط زیست در اسفند93  • ۹۵/۰۳/۰۶
  • افسران فرهنگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی