موسسه فرهنگی حرکه الحسین علیه السلام ازنا

شماره ثبت 40
موسسه فرهنگی حرکه الحسین علیه السلام ازنا

جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمى شناسد. امام خمینی رحمه الله علیه

  • ۰
  • ۰

جنگ فرهنگی !!!

ض

  امـروز درگیـر جنـگ فرهنـگی هستـیم !!!    در ادامه مطلب ..

«فرهنگ و صف‌آرایی فرهنگی در مقابل دشمن آن چیزی است که بنده هم اگر در راه آن کشته شدم، احساس می‌کنم در راه خدا کشته شده‌ام.‏»

این جمله مقام معظم رهبری نشان‌دهنده چند نکته اساسی است. اول آنکه فرهنگ یکی از نقاط بسیار مهم و حساس در پیشرفت و تعالی یک جامعه است. جامعه‌ای که در پی تمدن‌سازی و شکوفایی است باید بتواند در عرصه فرهنگ تاثیرگذار باشد؛ یعنی هم بتواند فرهنگ را شکل دهد و هم برداشت صحیحی از آن داشته باشد.

نکته دیگر اینکه عرصه فرهنگ آنقدر مغفول مانده است که مقام معظم رهبری برای نشان دادن اهمیت این موضوع از چنین ادبیاتی استفاده کرده‌اند.

فرهنگ یک امر بسط‌یافته در تاریخ است که با گذر زمان -با توجه به نوع رویکردها- سر و شکل می‌یابد. فرهنگ، برآمده از یک تفکر جمعی در طول تاریخ است که با قوام گرفتن؛ بر سازندگان خود هم تاثیر می‌گذارد. در حقیقت همچون روحی، زندگی روزمره مردم در جوامع را در بر می‌گیرد.

در میان سخنان مقام معظم رهبری درباره فرهنگ نکات بسیار برجسته‌ای وجود دارد. از راهنمایی‌ها و رهنمودها تا تذکرات و هشدارها. در سلسله نوشته‌هایی که از بیانات مقام معظم رهبری در این موضوع می‌آوریم به اهمیت آن خواهیم پرداخت.

ض

«کشور امروز خوشبختانه درگیر جنگ نظامى نیست امّا درگیر جنگ سیاسى است، درگیر جنگ اقتصادى است، درگیر جنگ امنیّتى است و بالاتر از همه درگیر جنگ فرهنگى است؛ یعنی یک جنگ است. یعنى این را اگر کسى نداند، آن‌وقت خواب خواهد ماند؛ اگر کسى نداند خواب خواهد ماند.

همین‌قدر که ندانید دشمن در صدد حمله است و این حمله از کجا است و چگونه است، باید مطمئن باشید شکست میخورید؛ باید بدانید که دشمن چه‌کار میکند. امروز صحنه‌ى کشور این است. اینکه ما میگوییم «جنگ فرهنگى»، «جنگ اقتصادى»، این هیچ منافات ندارد با اینکه احساس آرامش هم در کشور بشود.

ما طرف‌دار احساس امنیّتیم، ما می‌خواهیم احساس امنیّت بشود؛ یعنى بگیر و ببند و بزن و بکوبى وجود نداشته باشد؛ همه احساس امنیّت بکنند؛ ما این را دوست میداریم؛ این منافات ندارد با آن حرفى که گفتیم که دشمن دارد به شکل ویژه‌ى ممکن با ما مبارزه می‌کند. آن شکل ویژه را باید شناخت و راه مقابله‌ى با آن را پیدا کرد؛ انواع و اقسام شیوه‌ها هست؛ منتها حالا بعضى‌ها نمیخواهند این را بفهمند، نمیخواهند باور کنند، چون اگر چنانچه باور کنند تکلیف به گردنشان میگذارد؛ بعضى‌ها هم کشش آن را ندارند.

امّا واقعیّت قضیّه این است؛ یعنى امروز در زمینه‌هاى مختلف - همان‌طور که عرض کردیم، هم در زمینه‌ى اقتصادى، هم در زمینه‌ى فرهنگى، هم در زمینه‌ى سیاسى - یک جنگى در کشور وجود دارد. وَ اِنَّ اَخَا الحَربِ الاَرِق[1]؛ کسى که اهل مبارزه است بیدار است؛ بعد فرمود: وَ مَن نامَ لَم یُنَم عَنه[2]؛ اگر شما در جبهه خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل هم خوابش برده و او هم غافل است؛ اگر تو از او غافل شدى، نشانه‌ى این نیست که او هم از شما غافل است؛ نخیر، شما ممکن است خوابت ببرد، [امّا] او بیدار باشد؛ این را باید توجّه داشت؛ لذاست که عرصه عرصه‌ى مهمّى است«.۱۳۹۴/۰۲/۱۴[3]

1.نهج البلاغه، نامه ی 62

[2] . همان

  • ۹۵/۰۵/۱۷
  • افسران فرهنگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی